Potomkowie... / Władysław (syn Ignacego i Karoliny)

Władysław Służewski żył w latach 1843-1919 ([LB 41/1843]. Urodził się i całe życie spędził w Zamościu. Był rolnikiem. Mieszkał przy ulicy Rzymskiej (obecna Ogrodowa) - najpierw pod numerem 172, a następnie pod numerem 148.

Jego żoną była Marianna z domu Kiełbińska. Władysław i Marianna mieli dziesięcioro dzieci.

Władysław miał liczne rodzeństwo ale po śmierci swego ojca (Ignacego) był jego jedynym dziedzicem.
W księgach wieczystych [APZ, Nr hip. 215, sygn.110] istnieje pochodzący z 1869 roku dokument, który mówi, że Władysław Służewski był wówczas właścicielem następujących nieruchomości:


Plan posiadłości Władysława Służewskiego z 1923 roku [w: APZ, Księga Hipot. nr 135]

  1. dom drewniany wraz z gruntem i ogrodem w Nowej Osadzie Miasta Zamostie pod nr 172 położony (...),
  2. ½ morgi gruntu ornego ograniczonego gościńcem skierbieszowskim, na przedmieściu Zamojski majdan,
  3. ½ morgi gruntu ornego na temże przedmieściu Majdan na Uroczysku dolinach położone,
  4. plac pusty na nowej osadzie Miasta Zamostia przy szosie położony nr 53 od południa z ogrodem szewca malowanym zwanego.

Sąsiadem Służewskich przy Rzymskiej był organista kolegiaty - Aleksander Lambach ojciec Bogusława Lambacha (1925-1988), wiele lat później znanego operatora filmowego, autora zdjęć do Kroniki Filmowej oraz do wielu filmów fabularnych m.in. „O dwóch takich co ukradli księżyc” z udziałem braci Kaczyńskich. Lambach złożył podpis pod aktem zgonu Władysława.

Nie wiadomo dokładnie gdzie znajduje się grób Władysława. Jego imię nie zostało wymienione na płycie grobowca gdzie spoczywa jego żona (Marianna) zmarła w 1929 roku. Być może Władysław został pochowany w 1919 roku razem ze swoimi dziadkami (Szymonem i Teklą) oraz rodzicami (Ignacym i Karoliną). Ich grób znajdował się niedaleko (ok. 50m) od miejsca pochówki Marianny ale został zlikwidowany przez władze cmentarza bez wiedzy rodziny w latach 70-tych XX w. (zobacz mapkę cmentarza w Zamościu z zaznaczonymi miejscami dotyczącymi Służewskich).

Istnieje pośmiertne zdjęcie Władysława, wykonane w otwartej trumnie. Niestety, nie wiadomo gdzie się obecnie znajduje.